Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / +90 242 513 68 87

Gayrimenkul sektör temsilcileri, Resmi Gazete'de yayımlanan konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimleri oldukça olumlu bulduklarını belirtiyor.

Anasayfa Haber ve Duyurular Gayrimenkul sektör temsilcileri, Resmi Gazete'de yayımlanan konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimleri oldukça olumlu bulduklarını belirtiyor.
Sevdiklerinizle Paylaşın

Gayrimenkul sektör temsilcileri, Resmi Gazete'de yayımlanan konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimleri oldukça olumlu bulduklarını belirtiyor.

KDV ve tapu harcı indirimini değerlendirdi.!!!

Gayrimenkul sektör temsilcileri, Resmi Gazete'de yayımlanan konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimleri oldukça olumlu bulduklarını belirtiyor. 

Gayrimenkul sektör temsilcileri, Resmi Gazete’de yayımlanan konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimleri oldukça olumlu bulduklarını belirtiyor.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, Konutta KDV oranı 31 Ekim’e kadar yüzde 18’den, yüzde 8’e düşürüldü. Tapu harçlarında da binde 20 olan oran binde 15’e indirildi.

“Yıl sonuna kadar geçerli olması daha verimli olurdu”

Kararı değerlendiren Nazar Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cevkiroğlu, devletin sektöre verdiği desteklerin daralan ekonomiye katkı sağlayacağını söyledi.

Kararı olumlu bulan Cevkiroğlu, “Taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin 6 ay boyunca azalması, 150 metrekareden büyük konutların tesliminde KDV oranındaki düzenleme ve tapu harcı oranının da yüzde 4’ten yüzde 3’e düşmesi alım için bekleyen talebi harekete geçirir. Uygulama, özellikle büyük metrekarelerde üretilen lüks konuta talebi artırır. Alınan kararın, bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacağını düşünüyorum. Ancak bu düzenlemenin 31 Ekim’e kadar değil de yıl sonuna geçerli olması daha fazla verim sağlardı.

“Sektörün yüzü gülecek”

Düzenlemeyle tapu harcında binde 20 olan oranın, 31 Ekim 2018’e kadar binde 15’e düşeceğini anımsattı.

Cevkiroğlu, oranların konut ve iş yeri alımlarında geçerli olmasının sektörün yüzünü güldüreceğini belirterek, “Ayrıca tapu harçlarında yapılan indirimin iş yerleri içinde geçerli olması, bu yönde de talep oluşturacaktır.” diye konuştu.

Tapu harcının yüzde 4’den yüzde 3’e inmesinin önemine değinerek, Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.” şeklinde konuştu.

“Stokların erimesini sağlayacak”

 Hayata geçirilen uygulamayla biriken stokların erime trendine geçeceğini vurgulayarak, “KDV indirimi ve tapu

harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete

geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.” değerlendirmesini yaptı.

“Büyük ve lüks segmente talep artar”

Bundan sonra büyük ve lüks segmentteki konutlara olan ilginin artacağını dile getirdi.

Cevkiroğlu “Tapu harcının düşmesini ve KDV indirimini sektör olarak uzun zamandır bekliyorduk. Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek, bu uygulamanın özellikle büyük konutlara olan talebi tetikleyeceğini öngörüyoruz.” dedi.

“Sevindirici bir gelişme”

“Konut piyasasını canlandıracak bir adım. Büyük metrekarelerde KDV ve tapu harcının

düşmesi ile alıcı ekim sonuna kadar borcunu kapatıp tapu almak isteyecektir. Çünkü burada

yüzde 10’luk bir avantaj söz konusu. Bu da şirketlere erken finans desteği sağlayacaktır.

Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır. Büyük dairelerin satışlarını

hızlandıracak olan KDV avantajı büyük daire seven Türk halkı ve oturumcu içinde büyük bir

fırsat. Tapu harçlarında yapılan indirimin konutun yanı sıra işyerleri içinde geçerli olması

sevindirici.”

“Önemli destek”

“Ekonomimizi canlandırma adımlarının en önemli desteği inşaat sektörü için atıldı. Şu anda yaşanan durgunluğu aşmak için yeni düzenlemeyi önemli bir adım olarak görüyoruz. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesini talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Piyasaya hareket gelecek”

“Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat

sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine

devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Sektörün beklediği bir karar uygulamaya alınıyor. Ayrıca konut kredi faizlerinin düşürülmesi de bu kararların etkilerini olumlu yönde artıracaktır.”

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 242 513 68 87

Copyright © 2018. Her Hakkı Saklıdır.